Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mí Mexičané mi rozumějí. A já rozumím jim

Restaurace La Costeñita, reklama na mobilního operátora ve španělštině, v obchodě sleva na tortily. Na první pohled se zdá, že jsem se znovu ocitla v Mexiku. Jsem ale mnohem severněji, v městečku Long Branch v americkém státě New Jersey.

I přesto, že jsem přijela pracovat do USA, denně jsem v kontaktu s Mexikem. Když scházím z prvního patra v domě, kde bydlím, často slyším mexické rytmy duranguense či různých bandas, které se linou ze dveří v přízemí. Bydlí tu mexická rodina s několika malými dětmi, které občas potkávám na verandě domu, jak si hrají ve stínu horkého dne.

V Mexiku jsem žila rok a k Mexičanům mám velmi dobrý vztah. Když jsem přijížděla do Long Branch, ještě jsem netušila, kolik věcí mi zde bude připomínat právě měsíce strávené v zemi starých Aztéků. V obchodech s potravinami nacházím úplně stejné zboží. Jogurty Lala, sýr Oaxaca nebo Manchego, tortillas, nachos, dokonce i chicharones. Za pokladnou sedí snědá Mexičanka. Už několikrát jsem jí omylem řekla "gracias", aniž bych si uvědomila, že ona na mě mluví anglicky.

Baví mě nakupovat v tomto "mexickém" obchodě, protože vždy narazím na nějakou novou věc, které jsem si dřív nevšimla a která mi připomene něco mexického, na co už jsem přitom zapomněla. Různé příchutě Jarritos, limonáda Toronja, džusy Jumex. Kromě mexických výrobků jsem ale objevila i potraviny z jiných středo- či jihoamerických zemí. Poprvé jsem na vlastní oči viděla peruánskou hrdinku "Inca Kolu", která ve své rodné zemi předčí v popularitě světoznámou Coca Colu. Našla jsem argentinské maté nebo sladkosti ze Salvadoru. A to všechno v jediném zapadlém obchůdku v americkém Long Branch.

Navíc se mezi tyto pochutiny míchá i americká kultura. Vedle mexického sladkého pečiva pan dulce leží housky na hotdogy, vedle Inca Koly i její rivalka Coca Cola nebo Pepsi a podobně. Američana ale v podobných obchodech jen těžko potkáte. Hemží se to tu těmi, které Američané nazývají "latinos" nebo taky "hispánci". Z velké části jsou to Mexičané, ale mohou to být i obyvatelé jižněji položených amerických států.

Američané jezdí jídlo nakupovat autem do velkých supermarketů. Mají tam větší výběr a je to pro ně pohodlnější. Mexičané chodí pěšky z obchůdků s igelitkami v rukou. Stejně jako já. Do velkého obchodu se nedostanu, auto také nic, a tak společně s Mexičany taháme igelitky a znovu a znovu si říkáme, že dneska je ale opravdu horký den.

V restauraci, kde pracuji, je Mexičanů plná kuchyně. Když procházím zadními místnostmi, připadám si jak v nějaké velké mexické taquerii (restauraci, kde se podávají tacos). Mexičané na mě spiklenecky koukají, zase jsme na tom stejně. Máme stejné americké šéfy a stejného francouzského manažera. Nejprve jsem se seznámila s Arturem, který dělá číšníka. Smál se, když slyšel moji španělštinu a říkal, že takto mluví Mexičané z DF (Distrito Federal, jak Mexičané označují hlavní město Mexico City).

Další dva Mexičané, kteří nepracují v kuchyni, jsou bratři Carlos a Junior. Ti na mě mluví jen španělsky a když se dozvěděli, že jsem studovala v Mexico City, volají na mě "la chilanga", což je označení pro obyvatele hlavního města, které jim dali ostatní Mexičané.

Všichni "latinos" jsou nadšení, když se s nimi bavím španělsky a zvláště o zemi, ze které pochází. Stejně jako oni se totiž i já domluvím paradoxně lépe španělsky než anglicky. Potkala jsem ale i Mexičany, kteří se v USA už narodili a vlastně jsou tedy Američané a ne Mexičané a přesto mluví španělsky lépe než anglicky. Možná trochu ke škodě je k tomu totiž nikdo příliš nenutí. Mají tu svoje restaurace, obchody, reklamy ve vlastním jazyce...

(Blog je na pokračování, více o mojí práci ve francouzské restauraci Avenue v Long Branch si přečtěte příště, až zase budu mít day off.)

Autor: Alexandra Jašová | úterý 20.7.2010 7:00 | karma článku: 21,12 | přečteno: 2241x
  • Další články autora

Alexandra Jašová

O Bělehradu, který mi nečekaně přirostl k srdci

Když jsem poprvé přijela do Bělehradu, v teplém kabátku a ve vysokých botách s kožíškem do únorové fujavice, říkala jsem si, že přestěhovat se sem možná nebylo úplně nejlepší rozhodnutí. Přivítal mě neodklizený sníh na chodnících, bezohlední řidiči, nerozluštitelné nápisy v cyrilici a nepříjemný úředník na cizinecké policii, který mi kysele vysvětlil, že všechny formuláře se musí vyplňovat v srbštině a energicky přeškrtal všechny moje údaje. To jsem ještě nevěděla, že si tohle město zamiluju a že se mi po sedmi měsících nebude chtít odjet.

30.10.2013 v 21:12 | Karma: 15,09 | Přečteno: 510x | Diskuse| Cestování

Alexandra Jašová

V zemi, kde nikdo nepracuje a kde autobusy jezdí dřív

Jen v Bělehradě roztál poslední sníh, rozhodli jsme se s přítelem pro cestu k moři, abychom se odměnili za dlouhých pět měsíců zimy. A tak jsme se ocitli na začátku dubna na prázdných plážích, v tichých uličkách historických měst a v neuvěřitelně klidné a lenivé atmosféře Černé Hory.

16.4.2013 v 11:11 | Karma: 21,28 | Přečteno: 1977x | Diskuse| Cestování

Alexandra Jašová

Vyšlo slunce. Posaďte se do parku, kavárny nebo nasedněte na kolo

První slunečné dny v holandském Utrechtu přišly znenadání a k velké radosti všech, které už několik měsíců vytrvalých dešťů přestávalo bavit. Ulice se zaplnily, cyklostezky ještě víc a lidé vyndali židle před dům přímo na ulici. V zahrádkách před kavárnami, které až doteď hostily jen pár návštěvníků zachumlaných v pestrobarevných dekách, je najednou problém najít volný stůl. Zdá se, že jaro už konečně zavítalo i sem.

14.4.2011 v 21:12 | Karma: 11,81 | Přečteno: 1243x | Diskuse| Cestování

Alexandra Jašová

Na rachotícím kole, v dešti a bez čepice. Tak se jezdí v Holandsku

Nejsou to ani dřeváky ani tulipány. To, co jako první upoutá na Holandsku, je ta nekonečná záplava kol všude, kam se vydáte. Stará, ještě starší, zrezavělá, nabarvená výraznými barvami, při jízdě hlučná. Velký zámek je nutnost. To byl můj první dojem, když jsem v únoru přijela do Utrechtu.

13.3.2011 v 14:20 | Karma: 21,49 | Přečteno: 2249x | Diskuse| Cestování

Alexandra Jašová

Přichází pan majitel. Pokloňte se, ruku nepodávejte

Asi po dvou měsících v práci jsem zjistila, že můj šéf, tedy hlavní manažer restaurace, nemá vždy jen špatnou náladu. Nedá se sice říct, že by ten den byl příjemný, ale v úterý ráno nezačal mítink klasickými ironickými poznámkami, zesměšňováním a ani nikoho neposlal domů nebo nevyhodil. Vypadalo to, jako by na chvíli připustil, že jeho zaměstnanci nejsou všichni úplně hloupí a nanic. Byli jsme z toho všichni řádně překvapení.

2.9.2010 v 5:30 | Karma: 22,23 | Přečteno: 3071x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2981x
V kavárně bez cigarety